Articles in the Golgota Wschodu Category

Nie wolno malować krzyża niesionego przez kobietę???
- Każdy człowiek niesie swój krzyż, obojętne mężczyzna czy kobieta.

Ta krwawa czerwona broń cały czas wisiała nad ludźmi. Ich głowy jak dmuchawki leciały od stalinowskiej siekiery. Ten symbol wymyśliłem już w swoich dawnych syberyjskich szkicach. Sznury zjawiły się w czasie tworzenia obrazu. W malarstwie jak i w poezji, treść dzieła można i trzeba zaplanować przez szkicowanie, ale dla wykonania dzieła, dla poszukiwania formy, trzeba swej naturze dać wolną rękę.

Zrobiłem kompozycję fragmentaryczną, wydobywając przez zbliżenie twarz z zamkniętymi oczami. Ona ostatni raz ściska męża, dodając mu sił do walki o przetrwanie. Na pierwszym planie zapracowane ręce matki na ramionach ojca, a ręce te w moich obrazach czasami więcej mówią niż cała postać.

Syberia tamtych czasów stała się drugim Babilonem. Przywożono tam kobiety z dziećmi, bez mężów, którzy zostali aresztowani. Dla wielu, w tym także dzieci, była to droga w jedną stronę, na cmentarz.

Żeby stworzyć atmosferę nędzy tego czasu, przykleiłem prawdziwe ubrania z worków, jakie nosili w wiosce w czasach tej ciężkiej pracy. Oprócz dokumentalności to dało piękną fakturę.

Minęły lata i wykonałem szkic do obrazu z tym oknem i pomyślałem że warto pokazać poduszkę jako element instalacji. Ze starych desek zbiłem okiennice, na sklejce namalowałem okno, wyciąłem dziurę w niej i założyłem tam prawdziwą poduszkę.