Opis obrazów

Opisanie wydarzeń oraz objaśnienie symboliki moich prac, stworzy czytelnikowi pełny obraz tych czasów.

WYSTAWY

Zawsze powtarzam, że wystawa – dla plastyka, jak scena – dla aktora

Home » Archive by Month

Articles Archive for grudzień 2008

Usiądźmy przed daleką drogą.
Wtorek, 30 grudnia, 2008 – 17:45 | Comments Off
Usiądźmy przed daleką drogą.

W centralnej części tryptyku siedzi w kajdanach ten komu droga do Gułagu. Obok rodzina dla której droga na zsyłkę, żona w ciąży. I to jest tragiczny symbol. Ojciec nigdy nie zobaczy narodzonego dziecka, a ono ojca.

Gułag.
Poniedziałek, 29 grudnia, 2008 – 15:09 | Comments Off
Gułag.

Po namalowaniu nałożyłem prawdziwy drut. Przykleiłem czapkę uszankę, którą noszono w gułagu, bo czapki co jakiś czas wracały, ale nie więźniowie.

Wiatr syberyjski.
Poniedziałek, 29 grudnia, 2008 – 12:53 | Comments Off
Wiatr syberyjski.

Moi koledzy ze szkoły już byli na studiach lub w wojsku, ale w wioskach potrzebni byli ludzie do pracy, ze mnie zrobiono pastucha koni.

Czerwony dzwon.
Poniedziałek, 29 grudnia, 2008 – 12:48 | Comments Off
Czerwony dzwon.

Duży czerwony dzwon, który przez setki lat ogłaszał wiadomości ludziom, komuniści okręcili drutem kolczastym, którego mieli więcej niż ktokolwiek na świecie i serce dzwonu jest zamknięte na kłódkę. Wolne są tylko niektóre dzwonki, które powiesiłem obok na ramie. One symbolizują ciche głosy, szepty…

Syberia.
Poniedziałek, 29 grudnia, 2008 – 12:39 | Comments Off
Syberia.

Syberia tamtych czasów stała się drugim Babilonem. Przywożono tam kobiety z dziećmi, bez mężów, którzy zostali aresztowani. Dla wielu, w tym także dzieci, była to droga w jedną stronę, na cmentarz.

Karmicielka.
Poniedziałek, 29 grudnia, 2008 – 12:16 | Comments Off
Karmicielka.

Żeby stworzyć atmosferę nędzy tego czasu, przykleiłem prawdziwe ubrania z worków, jakie nosili w wiosce w czasach tej ciężkiej pracy. Oprócz dokumentalności to dało piękną fakturę.