Opis obrazów

Opisanie wydarzeń oraz objaśnienie symboliki moich prac, stworzy czytelnikowi pełny obraz tych czasów.

WYSTAWY

Zawsze powtarzam, że wystawa – dla plastyka, jak scena – dla aktora

Home » Wstęp

Zapraszam w podróż po czasach XX wieku.

Submitted by on Wtorek, 23 grudzień 2008No Comment

sc_autor

Opisuję życie na nieludzkiej ziemi, uzupełniając opis obrazami, na których żyją bohaterowie tych czasów. Ideą jest przedstawienie Syberii widzianej oczami artysty – malarza. Tradycyjnie, najpierw autor pisze tekst, a potem ilustruje go graficznie.
W mojej autobiograficznej książce jest odwrotnie. Najpierw, o czasach zesłania, powstała panorama losów zesłańców namalowana farbami.

Wysiedlenie Polaków z Podola na Syberię trwało kilka tygodni. U mnie przeniesienie ich z życia na obrazy trwa już ponad 50 lat. Moi bohaterowie pojawiają się na obrazach nie sami, a wraz ze swoimi prawdziwymi skarbami – łańcuchami, kratami, drutem kolczastym – przedmiotami ich otaczającymi. Pokazane to zostało za pomocą instalacji. Ciała zesłańców okrywało niewiele łachów i mi łatwiej przyklejać prawdziwe kawałki ubrań niż je malować.

Tak powstały moje kolaże, którymi posługuję się dziesiątki lat. Zadaniem mojej własnej techniki, instalacji i kolażu, jest podkreślenie prawdziwości tworzonych dzieł. Mam nadzieję, że opisanie wydarzeń oraz objaśnienie symboliki moich prac, stworzy czytelnikowi pełny obraz tych czasów. W ten sposób czytelnik zapozna się z realnym życiem niektórych zesłańców opisanym w tekście, z innymi w ich surrealistycznym życiem odbitym przez zwierciadło nowoczesnej sztuki, przedstawionym na zamieszczonych obok tekstu obrazach. Takie podejście przybliży czytelników nie tylko do syberyjskich wydarzeń, ale i do sztuki tworzenia nowoczesnych obrazów instalacji.

Comments are closed.