Opis obrazów

Opisanie wydarzeń oraz objaśnienie symboliki moich prac, stworzy czytelnikowi pełny obraz tych czasów.

WYSTAWY

Zawsze powtarzam, że wystawa – dla plastyka, jak scena – dla aktora

Home » Opis obrazów

Ruch czerwonego koła.

Submitted by on Poniedziałek, 9 marzec 2009No Comment

s_kolo

Koniec lat ’30, to początek najtragiczniejszych czasów dla Europy XX wieku. Na zachodzie Hitler, na wschodzie Stalin. Pędząc uzbrojeni po zęby po kontynencie, mordując inne narody, niszcząc kultury, zabierając ziemię. Inwazją na Polskę w ’39 r. rozpoczęli II Wojnę Światową. Te tragiczne wydarzenia odbiły się na losach wielu ludzi, również tysiące kilometrów dalej, na Syberii, w naszej rodzinie.

Opowiem o tych czasach za pomocą stworzonego przeze mnie obrazu.
Myślałem jak przedstawić w formie plastycznej to monstrum, które leciało po kraju i niszczyło swych obywateli, kulturę i sztukę.
To był totalitarno – militarny system, system zbrodniczy KGB, czerwone wojsko, którym kierowała partia komunistyczna i jej wódz i dyktator – Stalin.

Wymyśliłem symboliczną twarz tego potwora: czerwone koło, które utrzymane jest na wielokrotnie powtórzonych podobiznach tyrana. Ten monumentalny krąg leci po ziemi i niszczy tłumy bezbronnych ludzi, świątynie i wszystko co jest święte. Hasło jego brzmi „na przód do komunizmu”, a kto nie jest z nim, ten jest wrogiem i powinien zginąć. Właśnie to widać z tyłu ruchomego koła, z którego odpryskują ci ludzie, świątynie i cała reszta.

Stefan Centomirski Sybirak, Czerwone koło, 1989 r., 100×120 cm

Comments are closed.