Opis obrazów

Opisanie wydarzeń oraz objaśnienie symboliki moich prac, stworzy czytelnikowi pełny obraz tych czasów.

WYSTAWY

Zawsze powtarzam, że wystawa – dla plastyka, jak scena – dla aktora

Home » Opis obrazów

Ciężki Krzyż.

Submitted by on Czwartek, 25 grudzień 2008No Comment

s_w_krzyz

Zawsze zasypiając, wyobrażałem sobie kolejne obrazy do namalowania. Przychodzą mi do głowy różne pomysły, często w nocy zapalam światło, żeby zanotować w rysunku. Dużo myślałem jak pokazać w jednym obrazie męczeństwo ludzi, którzy przeszli przez gułagi, więzienia, zsyłki. W historii sztuki najbardziej przejmujące obrazy, cierpienie, pokazane są poprzez krzyż. Malowałem krzyże, ale były one podobne do tych wszystkich jakie stworzono przez 2000 lat, zaniechałem więc tego. Wychodziła postać i krzyż, to niosąca go, to stojąca, a ja szukałem kompozycji, gdzie właśnie krzyż byłby centrum. Równocześnie przez wiele lat zamierzałem wykonać tryptyk, postać mojej matki w środku, po bokach postacie ojca i syna.

Najpierw namalowałem dużą postać matki, potem ojca, pewnie dlatego, że ojciec był daleko w gułagu, zmniejszyłem ją i nagle obok wertykalnej figury matki pojawił się element horyzontalny, mała postać ojca. W naturalny sposób powstał krzyż, między nimi pojawiły się motywy krat. Zegar który wisi nad matką, jest to zegar przywieziony z Syberii. Ten zegar zawsze mi chciał coś powiedzieć, ale nie mogłem go zrozumieć i gdy namalowałem obraz matki z zakrytą twarzą, patrzę, a zegar prosi się do obrazu wisieć nad głową matki i być symbolem mijającego czasu.

Moje prace robią się same, nie zawsze wiem jak. Do stworzenia obrazu Ciężki Krzyż, potrzebne było parę tygodni i całe poprzednie życie. On stał się moją wizytówką. Najdłuższy telefilm, ponad godzina o mej indywidualnej twórczości był nazwany Mój Ciężki Krzyż. Jako symbol martyrologii Polaków na wschodzie

Stefan Centomirski Sybirak, Ciężki Krzyż, 1981r.
tech.miesz., metal, 230×240 cm

Comments are closed.