Home » Książka “Pomnik z obrazów”

Książka “Pomnik z obrazów”

CZĘŚĆ I
DZIECIŃSTWO I DOJRZEWANIE
Kresy – Syberia

Napisałem książkę o polskim młodzieńcu, którego komuniści wywieźli z Wołynia razem z rodziną na Syberię, gdzie musiał spędzić 12 lat. Tam u niego rozkwitły plastyczne zdolności. Jednak wieśniacy nie mogli poradzić mu jak malować, więc samodzielnie odkrywał sposoby tworzenia: od rysunków patykiem na śniegu do rzeźbienia z lodu – uczył się malować otoczenie. W tym czasie zesłańcy nie posiadali aparatów fotograficznych – rysunki pozostały jedynym prawdziwym dokumentem.

Obrazy z tych czasów to początek wielkiej serii dzieł sztuki, największej w kraju kolekcji poświęconej martyrologii Polaków na Wschodzie. Obrazy, których później stworzył setki, są teraz znane dzięki wystawom na całym świecie, a o nim samym napisano setki artykułów, nakręcono dziesiątki filmów.

Upór artysty  w drodze do wiedzy w trudnych syberyjskich warunkach pomoże dzisiejszej młodzieży zachować optymizm w walce ze swymi drobniejszymi problemami – w porównaniu do dramatycznych przeżyć autora na Syberii, walki o przetrwanie.